Loading...

Amy Salsgiver

Amy Salsgiver

Cleveland’lı vurmalı çalgı sanatçısı Amy Salsgiver’in yeni memleketi olarak benimsediği İstanbul’da 10 yıldır yaşıyor. Küçük yaştan beri orkestralarda, üflemeli çalgı topluluklarında, bandolarda ve müzikallerde aktif olarak çalmıştır. Bu zengin tecrübeler ona ileride geniş ilgi alanlarına sahip bir müzisyen olarak zemin hazırlamıştır. Manhattan School of Music’ten Müzik lisans diplomasını aldıktan sonra New York’ta kalarak klasik ve çağdaş müzikleri, caz, Afro-Küba müziği, ve Doğu Afrika’dan gyil enstrümanıyla müzik yelpazesini geliştirmiştir. Sonrasında Londra’ya taşınıp ünlü Royal College of Music’te solo ve topluluk performansı üzerine lisansüstü diplomasını almıştır. 
Sonrasında Amy Salsgiver kendini İstanbul’un hareketli müzik dünyasında bulmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MIAM) öğretim görevlisi olarak çok yönlü bir perküsyon programı başlatmıştır. Yeni müziğe olan tutkusu, bir kaç önemli topluluğunun aynı anda parçası olmasına neden olmuştur; Salsgiver, uluslararası başarılara sahip Hezarfen topluluğunun ve Naked Drum Project’in kurucu üyeleri olmasının yanı sıra, sa.ne.na adlı perküsyon grubunun eşkurucusu/lideridir. Amy Salsgiver ayrıca, Diskant topluğunun ve Kamran İnce yönetimindeki İstanbul Modern Müzik Topluluğu’nun da aktif üyelerindendir ve ünlü Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla 10 yıldan fazla bir süredir çalmaya devam etmektedir. 
Çok yönlü bir müzisyen olan Amy, ayrıca İstanbul’da serbest doğaçlama ve rock müziğinde çeşitli projelerde yer almıştır. Amy’i Ceylan Ertem, Çağıl Kaya, Şirin Soysal, 123 Puik’s Journey, ve Wired dergisinin İstanbul’un doğaçlama albümlerinde duyabilirsiniz.